Archives

Artists

Year

_badpacket_ (STEVENTON, Mike & KASPRZAK, Michelle)

_badpacket_ (STEVENTON, Mike & KASPRZAK, Michelle) with PEEBLES, Sarah

2002 d2d = direct to documentation

2004 d2d.2 = direct to documentation

2006 d2d.3 = direct to documentation

2006 Do Me!

2008 d2d.4 = direct to documentation

2010 d2d.5 = direct to documentation

2010 Performance Art Daily

2012 Performance Art Daily

2014 Performance Art Daily

2016 Performance Art Daily

ADACHI Tomomi

AJJI, Tejpal S.

AL-FATLAWI, Ali & AL-AMERI, Wathiq

ALVAREZ LUGO, Gustavo (aka Musgus)

ALZERI, Basil

anti-cool

ARAI Shin-Ichi

ARCAND, Warren

ARGUIN, Francis

ARLANDER, Annette

ARNOLD, Skip

ARSEM, Marilyn

ARTIFACTS (RAUDVEE, Leena & PATTERSON, Pam)

ASHMORE, Myfanwy

BABIN, Sylvette

BACK, Douglas

BAILEY, Natasha & WILLIAMS, Danielle

BAKER, Cindy

BAKER, Khadija

BANANA, Anna

BARBER, Bruce

BARROW, Daniel

BARRY, Kate

BEAGLES, John & RAMSAY, Graham

BEAUDOIN, Pierre

BELLMAN, Koren

BELMORE, Rebecca

BERNAL, Claudia

BIKORO, Nathalie Mba

bil, lo

BLACKWELL, Adrian

BLOK, Maurice

BOEHME, John G.

BOGDANOVIC, Nenad

BORINS, Daniel

BOUCHARD, Carl & DUFRASNE, Martin

BOULANGER, Étienne

BRASS, Robin

BRETON, Sylvain & MCLEAN, Lance

BRISTOL, Joanne

BROWN, Jubal

BRUGUERA, Tania

BUJOLD, Christian

BURGOYNE, Diana

BURLA, Churla

burroughs, b.

BYRD, Jeffery

CALDER, Terril

CARSON, Christine

CARVALHO, Márcio

CASTELLANOS, Ulysses

CHAN, May

CHÁVEZ, Aidana María Rico

CHEUNG, Annie Onyi

CHIA, Chuyia

CHITTY, Elizabeth

CIVELEK, Simlâ

CLARKE-DAVIS, Karma

COCHRANE, Shannon (see also me & me)

CONLIN, Peter & FORKERT, Kirsten

CONNELLY, Joseph & LEE, Jason

CONNOLLY, Brian

COTTON, Sylvie

COUILLARD, Paul

COURT, John

CRUZ, Mideo M.

CUMMINGS, Allison

CUTLER, Randy Lee

DADA, Jada

DALLETT, Tim; EMIG Kenneth; LAUDER, John; MADAN, Emmanuel; MCINTOSH, Thomas; & ROSE, Phil

DAVIES-MARSHALL, Glyn

DAZAI, Taku

DE GRACIA, Silvio

DE LA TORRE, Roberto

DE LOYOLA, Racquel

DEFREITAS, Erika

DEIMLING, BBB Johannes

DEL RE, Alexander

DILLON, Teresa

DONG, Chun Hua Catherine

DONNAHEE, Curtis

DORNAN, Linda Rae

DOYON/DEMERS

DRAGU, Margaret

DUFF, Tagny

DYMENT, Dave & JULIEN, James

ECHENBERG, Rachel

EI THEIN, Chaw

ERAZO, Sandra

FERMIÈRES OBSÉDÉES, Les

FERNANDES, Michael

FERRANDO, Bartolomé

FERRER, Esther

FINI, Francesca

FLEMMING, Peter

FLETCHER, Vanessa Dion

FLY

FODCZUK, Dariusz

FOJTUCH, Angelika

FOKOUA, Serge Olivier

FORKERT, Kirsten

FRANGIONE, Nicola

FRITZ, Jürgen

GAGLIARDI, Francesco

GAGNE, Randy & SPROULE, Stacey

GENEWSKA, Magda

GEORGESCU, Iona & ZILLON

GERMAN, Patrycja

GIFFORD, David

GINESTIER, Miriam

GLEDHILL, Travis

GÓMEZ-PEÑA, Guillermo & LUNA, James

GREEN, Frank

GREGORY, Ken

GRIFFITHS, Fiona

HAAPALINNA, Sini

HABA, Kaori

HALLOWS, Jason

HAWTHORN, Matt

HENNINGSEN, Stein

HERBERT, Simon

HERRERA, Alejandra

HERSHORN, Berenicci

HIGGINS, S.

HIGUEREY NÚÑEZ, Julian

HILL, Peter

HILL, Rose

HOICKA, Marisa

HOOD, Anne-Marie

HOOD, Anne-Marie & BAKIC, Michelle

HOULE, Terrance

HOUSEHOLDER, Johanna

HSIEH, Tehching

HTET, Nyan Lin

HUCKLEBERRY, Jeff

HUKKATAIVAL, Helinä

HUNTER, Roddy

HUPFIELD, Maria

HURLEY, Paul

ITO Tari

JAPPE, Elisabeth

JAVADI, Mahan

JAWA Collective

JIN, Chen

JOHANNESSEN, Kurt

JOHNSON, Ed

JOHNSTON, Shawn

JOSH THE DOG FACED BOY

JUHÁSZ, József R.

K, RIchard

KALWAJTYS, Anna

kanarinka / iKatun

KANTOR, Istvan

KAUSALIANEN, Essi

KAYE, Bernice

KEITH, Jenny

KELA, Leena

KLASSEN, Norbert

KNURL (BLOOR, Alan)

KO, Jinhan

KRISTINSSON, Magnús Logi

KUBOTA, Nobuo

KUBOTA, Nobuo with SAIT, David

KUSUMOTO, Risa

KWAN, Will

L’HIRONDELLE, Cheryl

LANDRY, Diane

LAPIAK, Jolanta

LEE, Robert

LEE, Serena

LEGAULT, Maria

LEMKE, André-Philip

LEÓN, Glenda

LERTVILAI, Jessica

LÉTOURNEAU, Éric (see also MUON, Benjamin)

LEWIS, Glenn

LIFTIG, Anya

LILIEFELDT, Louise

LIM, Jason

LINDY, Pia

LIU Wei

LÓPEZ, Pancho

LOUGHLIN, Irene

LUNA, Fausto Méndez

LUNA, James

MACLELLAN, Brianna

MADISON PLIMLEY, Marlene

MANSOUR, Nahed

MARACLE, Aiyyana

MARRIOTT, John

MARS, Tanya

MARSHALL, Stefanie

MARTEL, Richard

MATHIESON, Christine A.

MAUS, Jennifer

MCBRIDE, Kenny

MCGRATH, Diane

MCKENZIE, Kevin

MCKEOUGH, Rita

MCMURRY, Jamie

me and me

men of the world (DURANT, Mark Alice & WILSON, Mathew)

MESSIER, Christian

MEYER, Helge

MIGONE, Christof

MIKIKI

MISS BARBRAFISCH

MIXIQUES, Los (NUÑO, Domingo & MORALES, Julio with BLAISE)

MONROY, Carlos

MOORE, Frank

MORELLI, Didier

MUON, Benjamin (see also LÉTOURNEAU, Éric)

MURAD, Sue (with KOSHKINA, Vera)

NAKAJIMA Mimi

NANNI, Laura

NEDREGARD, Agnes

NEVES, Guadalupe

NIEDZVIECKI, Hal & AURANDT, Eric

NIEUWENBURG, Joost

NIGHTTRAVELLER, Cheli

NORRIS, Judith

O’SHAUGHNESSY, Francis & LÉTOURNEAU, Sara

ONE NIGHT ONLY

ONUCH, Jerzy

OPTIMIST, Irma

ORAFSSON, Oraf

ORAMAS, Eduardo

ORR, Jill

OSTOJIĆ, Tanja

otiose (ROBERTS, Ailith & DUMMETT, John)

PARIS, Tamara & FONTAINE, Matt

PATERSON, Andrew J.

PATTERSON, Ben

PATTERSON, Pam (see also ARTIFACTS)

PELMUS, Theo

PHŸCUS (DAMAGE, Brian)

PME

POITRAS, Robin

PONTON, Anita

POPE.L, William

PORTER, John

POSTIGO, Graciela Ovejero

RADNICK, Margaret

RAVENS, Joseph

RECIPROCITY/RÉCIPROCITÉ COLLECTIVE

RENTERIA, Martin

REVEREND BILLY

RICHARDSON, Tasman

RIFE, Stephen

ROBERTSON, Clive

ROBIN, Gwendoline

RODGERS, Mark

ROMANOVSKI, Denis

ROZENBERG, Matias

sachse, jes

SAFMOD [SubAtomic Frequency Modulation OverDose] (CHASTAIN, Neil; KALETTA, Andrew; PARK, Young; & UNDERHILL, Alexandra)

SAWYER, Matthew

SCOTT, Victoria

SELMAN, Selma

SIMMONS, Don

SIMON, Vida

SIRIVEJKUL, Nopawan

SISLER, Cathy

SMITH, Lisa Deanne & 1000km design büro

SONE, Yuji

SONGS OF THE NEW EROTICS

spencer, karen elaine

STAMPE, Joakim

STAMPE, Jonas

STANTON, Victoria (see also TouVA COLLECTIVE)

STILES, Kristine

STIMSON, Adrian

STONYK, Zoë

STORY, Kate

SU-EN Butoh Company

SUMMERS, Dennis (Quantum Dance Works)

SURYODARMO, Melati

SVEC, Henry Adam

SVERAKOVA, Slavka

T, Julie Andrée (see also TREMBLAY, Julie Andrée)

TATARCZUK, Waldemar

tENTATIVELY a cONVENIENCE (TOLSON, Michael)

THORNE, Kika

TOURANGEAU, Sylvie

TOURANGEAU, Sylvie with RABYNIUK, Simon

TOURANGEAU, Sylvie with wittmann, claudia

TouVA Collective

TREMBLAY, Jocelyn & Natalyn

TREMBLAY, Josée

TREMBLAY, Julie Andrée & JOHNSTON, David [jAT & jHAVE] (see also T, Julie Andrée)

TURNER, Camille

VAARA, Roi

VARRO, Gary

VASSILEVA, Vassya

VENRIGHT, Steve

VIALE, Martine

VIDEKANIC, Bojana

WAECKERLE, Emmanuelle

WEN, Lee

WESCHLER, Andrée

WIJONO, Iwan

WILDRICK, Chris

WILHEMUS, Willem

WILSON, Martha

wittmann, claude

WITTSTOCK, Herma Auguste

WOJTYRA, Tonik

WOODYARD, Bay

YAMAOKA Sakiko

YIT, Agnes

YOYOYOGASMANA

Z Ingrid

ZITS, Johannes